لک پرس
رسانه فرهنگی قوم لک
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
بررسی تطبیقی سه بیت چلسرو
بررسی تطبیقی سه بیت چلسرو
ماشا اکبری ، شاعر و داستان نویس.
ادبیات چلسرو آینه تمام نمای زندگی مردمان است. زندگی با همه شاخه و شعبه هایش در شعر چلسرو حضوری پر رنگ و رونق دارد. از آنجا که چلسرو زاییده ذهن و ذوق هزاران نفر است و ذهن و ذوق ها تطور و گوناگونی دارند شعر چلسرو هم همانند گلونی مادران این سرزمین رنگارنگ و متنوع است درست مانند ماشته های بافته شده دست هنرمند زنان این دیار.
در بررسی و بازنویسی ابیات چلسرو گاهی به ابیاتی می رسیم که نیاز به دقت بیشتری دارند. استفاده واژگان گاهی در ابیات چلسرو معانی متفاوتی دارد. یک واژه با ساخت و ترکیب واحد در دو یا چند بیت چلسرو معانی گوناگونی را بوجود می آورد.این مطلب گاهی ممکن است ما را دچار این خطا کند که ابیات چلسرو دستکاری و دگرگونه شده اند. اما با دقت بیشتر به این نتیجه می رسیم که ابیات مشابه در شعر چلسرو دارای مفهوم و معنای مجزا بوده و واژگان واحد معانی متفاوت ایجاد می کنند. در جمع آوری ابیات چلسرو با سه بیت با معانی متفاوت ولی دارای کلید واژگان واحد برخورد کردم.

خدا داد ئِه دَس سه مره و سویکون
چنی هناهو اَکون و ایکون

خدا داد ئه دَس سه مره سویکون
چنی هناهو اکون و ایکون

در مرحله اول و بدون دقت لازم بنظر می رسد که این دو بیت یکی هستند و هیچ تفاوت معنایی و مفهومی در آنها وجود ندارد.
بِوَش ایلیاتی از دست طبیعت خشمگین است و شکایت عوارض طبیعی و جعرافیایی را به خدا می کند!
گلایه از زورمندی طبیعت در مقابل انسان در شعر چلسرو نمودی غمگنانه دارد و آدمی را به نفرین و ناسزاگویی وا میدارد.نمونه روشن آن در بیت:

کَوَر گن گن بوین بوینه هوماری 

نمود یافته است که دلداده ای با زبان نفرین کوه سترگ را مورد خطاب قرار می دهد و آرزو می کند که کور قطعه قطعه شود و جایش را دشتی باز فرا بگیرد.
سه مره چندین و چند بار و هر بار با مضمونی نو و مفهومی دیگر در شعر چلسرو آورده شده است. سه مره بعنوان یکی از مولفه های طبیعی مورد توجه مردمان اطراف خود بوده است. اشیا و اجسام و رودها و کوه ها و درخت ها همه در شعر چلسرو حضور دارند.

خدا داد ئه سه مره و سویکو

بین سه مره و سویکو حرف ربط( و )قرار گرفته است و بنظر می رسد که سه مره و سویکون دو نام مجزا و دارای خصوصیات متفاوت هستند. در واقع شاعر سویکون را در مقام برابری با سه مره قرار داده است.

خدا داد ئه دس سه مره سویکون....

در این بیت حرف ربط بین سه مره و سویکون وجود ندارد بلکه سویکون بصورت صفت برای سه مره بکار رفته است. ترکیب سه مره سویکو در اینجا مفهومی غیر از سیمره و سویکون دارد.
واژه سویکون در این دو بیت دو معنای متقاوت دارد. این تفاوت معنایی سبب می شود که ما ابتدا فکر کنیم که یکی از این دو بیت اصلی و بیت دیگر وابسته به آن است.
سویکون یا سویکان رودخانه ای است در غرب دره شهر که  از کبیرکوه (پشته فرهادآباد) سرچشمه می گیرد و پس از سیراب کردن زمینهای کشاورزی فرهاد آباد , هاشم آباد , اسلام آباد , چمکلان با طی مسافتی حدودا ۱۵ کیلومتر به سیمره می پیوندد.
از طرف دیگر سویک واژه ای لکی و به معنای گوشه و زاویه و انحنا است. با توجه بسویکون که نام رودخانه است  و واژه سویک در ترجمه  این بیت چلسرو دچار تردید بودیم. مدت ها این تردید و دودلی وجود داست  تا اینکه پیرزنی از کوچ نشینان ایل سگوند بیت دیگری از ابیات بلند چلسرو را خواند.

سه مره سویکون سویک دایه ژیر بَن
که رتبه مَه کِه پیا بِرا گَن!
ترجمه:
سیمره پر پیچ و خم، در ناحیه زیربند تغییر مسیر داد.( زاویه دار شد، پیچید)......

ژیربَن منطقه ای است بین دشت عباس و دزفول و مشرف بر سد کرخه که قشلاق زمستانی ایل سگوند و بخشی از طوایف ایل بیرانوند و دلفان است.در ناحیه ژیربَن سیمره ناگهان تغییر مسیر می دهد و از مسیر جنوبی به جنوب شرقی می پیچد.با توجه به بیت سوم و مفهوم واژه سویکون به این نتیجه می رسیم که در بیت اول سویکون نام رودخانه ای محلی است و در ابیات دوم و سوم سویکون نقش توصیفی برای سیمره  و دلالت بر پیچ و خم های طول مسیر این رودخانه دارد.
هر سه بیت دارای اصالت واقعی و دارای مفهوم و مضمون جداگانه ای هستند.

باقی بقایتان
تعداد بازدید از این مطلب: 110
موضوعات مرتبط: ادبیات و زبان لکی ,
|
امتیاز مطلب : 1
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 6
می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]