لک پرس
رسانه فرهنگی قوم لک
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
بررسی صحت اشعاری از شاعران لک

هیچگاه نمیتوان مجموعه صحیح اشعار #کلامی و #اعتقادی که جزیی از میراث کهن #یارسان می‌باشد را بصورت پراکنده و ناقص و بعنوان منبعی جامع و کامل از طرف افراد مغرض به شمار آورد و یا به آن استناد نمود.

گاهاً افرادی درگذشته نه چندان دور بصورت محقق میدانی اشعاری را جمع آوری نموده و آن را به یارسان منتسب دانسته‌اند . در این اشعار و ابیات نغز کلامی یا تعمداً و یا از روی ناآگاهی قلم را 90 درجه بر عکس چرخانده‌اند . چه ابیات را جابجا نوشته و چه به آن اضافه و یا کاملاً مطالب را وارونه جلوه داده اند که بسی جای تاسف دارد . 

نمونه‌های آشکار این موارد را می‌توان در #گلزار_ادب_لرستان یا دیوان #ملاپریشان جستجو کرد.
واژه های ضد و نقیض در این دو مجموعه و... مخاطب را غافلگیر و شاید به خاطر بی‌اطلاعی نویسنده، از ادامه مطالعه باز میدارد . آنجایی که بند " #یاوران_آشو " از حضرت #خان‌الماس را دستکاری کرده‌اند و ابیاتی را به آن افزوده‌اند و یا نوشته‌های ابتدایی در دیوان ملاپریشان از جمله " فرقه یارسان و همان درویشی " 
"سیخ در شکم فرو کردن" 
"سوزن از زبان رد کردن  " 
و مواردی دیگر که کاملاً تحریف و توهین می‌باشد و هر کدام به تنهایی جای هزاران نقد . 
در جای دیگر #زبان_کهن_لکی را لهجه و گویش کرمانجی می‌نامد و ملاپریشان را با این بیت دستکاری شده عارف لر معرفی میکند و میگوید الوار به معنی لر می‌باشد و الوار را به راحتی جایگزین اطراف می‌کند. به این بیت از کتاب دیوان ملاپریشان توجه فرمایید :

ژ الوار کوه حق پیدا میو 
یا من فی الجبال خزائنه

و در جایی دیگر مینویسد پریشان خود به کرد بودنش اشاره کرده و این بیت را بعنوان دلیل ذکر میکند : 

هر چند ماوردم دلیل ژ قرآن
موات یالاندر #کُرد یخدر ایمان

در اشعار بالا واژه‌های ابتدایی وارد شده نه تنها معنی دقیقی بیت را مشخص نکرده بلکه از قلم نیز افتاده است و مولف را سر در گم میکند . او می‌داند #ملاپریشان همچون #ملاترک‌امیر و #ملانیازه از عارفان باطن بیدار یارسان لک زبان است ، ریشه آنها از فرهنگ و تمدنی است که زبانشناسان محو آنند، اما چه دلیل و اصراری بر کرد یا لر بودن این عرفا داشته است ؟ شاید به قول مولف، دوست کرمانشاهیش او را وادار کرده است تا دست به دامن این جابجایی ها شود.!  الله و اعلم

 ژ اطراف کوه حق پیدا میو 
یا من فی الجبال خزانا میو

در دیگر بیت فوق،تحریف کننده در کتابش کوشیده است ملاپریشان را کرد و نیز مردم شرافتمند کرد را بی ایمان معرفی کند . معنی از کتاب ملاپریشان صفحه 17 ( هر قدر از قرآن مجید اقامه ی دلیل می‌کردم میگفت دروغگو ، کرد ایمان ندارد )
حاشا اگر اینگونه باشد و صحیح آن:

هَر چند ماوَردم دلیل ژَ قرآن
موات یالاندر #کَرد یخدر ایمان

معنی دقیق آن :

" هر چند از قران دلیل و برهان اقامه می نمودم ، میگفت دروغ می‌گویی ( دروغ در کرده‌ای ) و بی ایمان هستی "
در اینجاست #کَرد را به راحتی کُرد معرفی نموده و مردم غیور و با ایمان کرد را بی‌ایمان که نه تنها تحریف و تحقیر بلکه توهین نیز محسوب می شود . 

مولف در جای دیگر این کتاب مینویسد : (شاعر معروف #طرهانی ... چنین می گوید : 

ترکه میر نه ترک نه عرو لفظم
کرد کم سواد حافظ الحفظم

و در جای دیگر نیز ترکه‌میر را کرد معرفی میکند . اشتباهی که بوضوح در بین یارسانیان به چشم میخورد . شاید مولف ندانسته است روزی تالیفاتش مورد توجه عموم قرار میگیرد که اینگونه قلم فرسایی نموده است !!
اما در نسخ قدیمی موجود در مناطق لک زبان به خصوص در بین یارسانیان؛ ترکه میر خود را با جسارتی وصف ناشدنی #لک معرفی می نماید و میفرماید . 

ترکه میر نه ترک نه عرو لفظم 
لکیکم کمین حافظ الحفظم 

و یا در بعضی نسخ دیگر :
" لک کمترین حافظ الحفظم " نیز موجود می باشد . 

و همچنین ؛

ترکه لکیکن برگ چاک چاکان
تشنه رای حقن وینه هلاکان

و این جاست که شاعر میسراید ؛
میان ماه من تا ماه گردون
تفاوت از زمین تا آسمان است / و شاید این بار تفاوتی فراتر از زمین و آسمان صورت گرفته باشد . 
با این تفاصیل بعضاً مشاهده میشود کانالهای بی‌پایه و اساسی که تعداد ممبرهای واقعی آن به انگشتهای یک دست هم نمی‌رسد و فیکهایش به شدت در حال ریزش، این گونه کتابهایی را بعنوان‌ منبع و سند منتشر کرده و به آن دلخوش کرده‌اند . از این میان میتوان به کانال #روله_لکستان اشاره کرد . کانالی #پوشالین و تنها که با مطالب پوچ و بی اساس خود می‌خواهد کهن‌ترین فرهنگ ایرانی را تضعیف کند . فرهنگ و تمدنی که زبانشناسان ، مورخین و باستان شناسان را سالهاست به حیرت وا داشته است . 
مقابله با یک فرهنگ کهن آنهم توسط یک کانال فیک، مضحک به نظر می‌رسد . و مضحک تر آنکه هر روز دست از پا درازتر  دروغها و افتراهایش برملا میشود. تا سیه روی شود هر که در او غش باشد. 

نویسنده: م حسینی
تعداد بازدید از این مطلب: 108
موضوعات مرتبط: مقالات ,
|
امتیاز مطلب : 5
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 5
می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]