لک پرس
رسانه فرهنگی قوم لک
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
حرفی با لک تباران و لک زبانان

#چو_ایران_نباشد_تن_من_مباد


«حرفی با همه ی لک تباران و لک زبانانی که هویت و قومیت لکی خود را از یاد برده اند»

در میان ما لک ها ،بعضی آرام آرام  از دایره بزرگ هویت لکی خود فاصله میگیرند و در ترسیم دایره ی  جدیدشان به شکل عجیبی کج و کوله و تا حد زیادی به شکل شش ضلعی میشوند. در برابر هجمه های تبلیغاتی پان های منطقه چون کبک سر در برف برده اند و هر کدام به سازی کوک میشوند، قوم هایی که برای داشتن هویت، ارزشها و باورداشت های ما را به غارت میبرند و بعضی از هم زبانانم نیز هویت ده هزارساله خود را در فیلتر دروغین آنها گذاشته و ناآگاهانه به آتش میکشند.
چرا هویت ما آنجا که باید باشد نیست؟چرا چون طاعون زدگان از اصل و سرچشمه ی خود فاصله میگیرید؟ 
آواز و سرچشمه آگاهی قوم لک در حال خشکیدن است و الهه های زیبایی خود را در سرپنجه های فراموش شده ی ایل سرد و خاموشش #واوا میکند.
میترسم در چرخه ی هرزه گویی پان ها بعد از مادرمان دیگر صدای آسمانی مور در میان #دختران_ایلیاتی_ام نپیچد.
به راستی بعد از مادرمان چه کسی مارا در خواستگاه آغازینمان به دستان مهربان #واوا الهه ی مرگ خواهد سپرد. 
درخت تنومند هویت خود را عاری از شاخ و برگ کردید،شاخه ها را خشکاندید لطفابیایید با ریشه ها کاری نداشته باشید.

#ما_هر_آنچه_برای_هویت_لازم_است_داریم

#مور ، اعتبار ، اصالت، حیات و اراده ی لک زبانان در بازگشت به اصل و خاستگاه جاودان خویش است. نجوایی اهورایی که چون مورفین ذات خاکی و ناقص انسان را سرشار از آرامش میکند،طنینی که رستنگاه آبها و خش خش برگها و صدای تیشه ی فرهادها و نقش ها و وندها و پر از معبدهایی با طعم شراب چندهزار ساله است ولی افسوس چون شهر سوخته در در آتش ناآگاهی در حال سوختن است.
#چل_سرو روح و اصالت ما لکهاست و چون آب بر آتش دردهای کهنه ما جاری میشود و به اعتبار گل واژه های نابش چنان مسیر بازگشت جاودان را ترسیم میکند که گویی وحی بر بندبند آنها راه میرود و بر جان چند هزارساله ی ما شناسنامه ی بودن میشود.ریشه در خاک و خدا و آب و هوا دارد و به زبان مادرانه در سینه تاریخ جاری شده است.
در این #مهلکه_ی_غمناک  مرگ خود را به تماشا نشسته ایم ،آنچه خود را به آن قفل کرده اید هویت شما نیست، کانال ارتباط با دیروز خودتان را قطع کرده اید. اکراد شما را برای گوشت قربانی میخواهند هم چنان که ایزدیان لک تبار موصل را قربانی اهداف خود کردند و آنها را به #قتلگاه_داعش سپردند.
الوار نیز چون کمباین در حال درو کردن ارزشهای ما هستند و به هر نماد ما یک پسوند لری میزنند  و ثبت ملی میکنند.

لطفا به خودتان بیایید و #شاهراهی که در جریان تسلسل چندهزار ساله ی خود به امروز رسیده است را قطع نکنید و آن را به آیندگان بسپارید.
#هویت_لکی ما ریشه در احیای تفکرات یکتاپرستی و هستی دهنده به انسان سرگشته و پرسشگر را دارد و فهم و درک درست از این هویت سبب گشودگی و از بین رفتن چراهای بزرگ فلسفی خواهد شد،مرگ این هویت بی اعتباری و بی بنیادی مارا رقم خواهد زد و دیگر هرگز نخواهیم توانست در #دنیای_چند_صدایی امروز حرف خود را به زبان بیاوریم .

#هویت ما نیروی جلورونده و شورانگیز ما خواهد بود پس بیایید به خودمان بیاییم و با ریشه ها و برگهای این قوم به مهربانی و دانایی رفتار کنیم و در راستای احیای این هویت سوخته تر از شهر سوخته و در چارچوب تمامیت ارضی ایران واحدمان کمی بیشتر بکوشیم .

#چو_ایران_نباشد_تن_من_مباد

برادر کوچک شما 
احد زال پور 
تعداد بازدید از این مطلب: 104
موضوعات مرتبط: مقالات ,
|
امتیاز مطلب : 5
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 5
می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]