لک پرس
رسانه فرهنگی قوم لک
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
لک قومی ایرانی بدون پیشوند و پسوند لر و کرد

لک قومی ایرانی (بدون پیشوند و پسوند لر و کرد):

نویسنده: ویریا عینی

اصطلاحات « زبان» ، « لهجه» ،  « گويش» و « گونه»

قسمت یک جامعه شناسان زبان از اصطلاح گونه(يا بعضي وقت ها كد) براي اشاره به هر نوع صورت هاي زباني كه با توجـــه به عوامل اجتماعي الگوبندي مي شوند، استفاده مي كنند. گونه اصطلاحي در جامعــــــــه شناسي زبان است كه به زبان در بافت اشاره مي كند گونه مجموعه اي از صورت هاي زباني است كه در شرايط اجتماعي، يعني همراه با يك توزيع اجتماعي متمايز به كار برده مي شود. بنابراين گونه اصطلاحي كلي است كه لهجــــــــه هاي گوناگون ،سبك هاي زباني مختلف ، گويش هاي گوناگــــــــون و حتي زبان هاي مختلفي را در بر مي گيرد كه به دلايل اجتماعي با هم در تقابل و تناقض هستند.

گونه به عنوان يك اصطلاح سودمند زباني به اثبات رسيده است زيرا از نظر زباني اصطلاحي خنثي است و تمامي تظــاهرات گوناگون مفهوم انتزاعي « زبان» را در بافت هاي اجتماعي گوناگـــــون در بر مي گيرد. هادسن  (1980 ، صفحه 24) گونه زباني را به اين صورت تعريف مي كند: « مجموعه اي از بخش هاي زباني با توزيع مشابه» . برخي از زبان شناسان نيز اصطـــلاح گونه را در مورد آن دسته از نظام هاي زباني به كار برده اند كه داراي وجـوه اشتراك بسيار و تفاوت هاي كمي هستند و امر تفهيم و تفاهم ميان گويندگان آن ها كاﻣﻸ و بدون مشكل عمده اي امكان پذير است. از اين ديدگاه ، فارسي داراي گونــــه هاي مختلف محلي( مانند تهراني، اصفهاني، شيرازي، كرماني و ......)و نيز گونه هاي نوشتاري، گفتاري، رسمي و غيره است.(مدرسي، 1368 ،صص 132 و 133 .)
قسمت دوم زبان شناسان دو اصطلاح گويش و لهجه را گاه در مفهومي واحد و گاه در مفاهيمي متفاوت به كار برده اند. در اين بحث، اصطلاح گــــــويش در مورد تفاوت هاي تلفظي ، دستوري و واژگــــاني گونه هاي زباني و اصطلاح لهجه در مورد تفاوت هاي تلفظي آن ها به كار گرفته شده است. به اين ترتيب ، هر زبان ممكن است داراي گويش هاي مختلف (گونه هايي كه اختلافات واژگاني و ساختاري دارند) . لهجه هاي گوناگون ( گونه هايي كه تنها تفاوت هاي تلفظي دارند) باشد. (مدرسي ، 1368 ص133)
گویش گونه ای از زبان است که می تواند نشانگر منطقه ای یااجتماعی باشد ترادگیل می گوید لفظ گویش دقیقا به تفاوتهای لغوی ،دستوری و نیز تلفظی بین دو زبانگونه اطلاق می گردد  مهمترین معیار زبان شناختی  برای تشخیص زبان از گویش ،معیار فهم پذیری متقابل  است اگر گویندگان  دو گونه  زبانی بدون هیچ گونه اموزش اگاهانه بتوانند با یک دیگر ارتباط برقرار کنند می توان آن دو گونه را گویش های یک زبان واخد دانست اما اگر تفهیم و تفاهم میان گویندگان امکان پذیر نباشد  باید آنها را دو زبان جداگانه حساب کرد
قسمت سوم بر طبق معیارهای  زبان شناسی می توان گفت  اگر لرها  و لک ها و فارس ،ترکها  نتوانند زبان هم متوجه بشوند یا حداقل یک گروه متوجه مفاهیم دیگری نشود و اون تفهیم و تفاهمی  که گفته شد به وجود نیاد مثلا لرها بگویند لکی متوجه نمی شویم و واقعا نشوند لرها نمی توانند بگویند لک ها لرند زیرا با معیارهای زبان شناختی و جامعه شناختی  جور در نمی اید . و اینها را نمی توان یک قوم به حساب آورد.
در مورد دیگر گونه زبانهای باز به همین صورت است به فرض اگر لر یا لکی بتواند با کردها ،فارس ا و حتی ترکها .. بدون آموزش آگاهانه ارتباط برقرار کند می توان آنها را یک قوم به حساب آورد. در ایران مرزهای استانی که در حقیقت مرزهای سیاسی هستند باعث گردیده که زبان  بعضی اقلیتها در مرکز استانها به اشتباه زبان رایج  در بعضی استانها قلمداد بشود و این فکر را در بعضی از اذهان به وجود بیاورد که که فقط یک گروه قومی در بعضی از استانها وجود دارد مثال میزنم آیا می شود گفت  در استان خوزستان بختیاری وجود ندارد؟ می شود گفت در استان فارس لر وجود ندارد؟در لرستان این وضعیت نیز حاکم است اکثریت جمعیت لرستان یا لکند یا تباری لکی دارند. اما برخی می خواهند جوری وانمود کند که اقلیت ناچیزی لک در لرستان وجود دارد  در نتیچه این نگاه به فرهنگ لک باعث گردیده فرهنگ لکی که واقعا فرهنگی است غنی و در راستای ایران ،اسلام، انقلاب  همیشه بوده نادیده گرفته شود. کدوم بختیاری حاضر است که کلمه بختیاری از دنبال ایل و تبارش حذف شود  و فقظ به آنها لر گفته شود ؟وضعیت لکها هم به همین صورت است آیا بختیاری ها حاضر هستند بگویند گروه  مدام بگویند سردار اسعد لر و نگویند سردار اسعد بختیاری، و هر موقعه یک بختیاری اسم بختیاری آورد انواع توهین ها و اتهامات بهش بزنند؟ در لرستان اگر  بگوید لکستان تعداد  بسیار نادری از افراد ناراحت می شوند آیا چیزی غیر از این است لکستان جغرافیای فرهنگی است که بین استانهای لرستان ، همدان کرمانشاه ، ایلام قرار دارد  و لکستان یعنی منطقه ای است که لکها در ان ساکن هستند؟
تعداد بازدید از این مطلب: 118
موضوعات مرتبط: مقالات ,
|
امتیاز مطلب : 5
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 10
می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]