لک پرس
رسانه فرهنگی قوم لک
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
پیگیری موضوع زیرمجموعه قرار گرفتن زبان لکی در دانشگاه کردستان
به نام خدا 
پی گیری انتشار موضوع: 
ارایه  سر فصلی در دانشگاه کردستان دال بر زیر مجموعه  ی زبان کردی بودن زبان لکی
ما اگر مکتوب ننویسیم عیب ما مکن     در میان راز مشتاقان قلم نامحرم است 
در قوس رنگین کمان بشکوه کهن بوم این سرزمین ملل و نحل مختلفه ، با وجود تفاوتهای  زبانی و دینی و فرهنگی  در اوج آرامش و حرمت می زیند و با دیده ی احترام باغ همدیگر را به نظاره می نشینند و روحشان را سر شار از محبت این همه رنگارنگی  می کنند. اوج این تلذذ روحی زمانی است که فرهنگها و اقوام با همه دیرینگی و تفاوت  های زیاد  در همسایگی همدیگر قرنهاست از کاسه آرامش و آسایش می نوشند . 
همین سنخیت و همسازی همیشه به مذاق بعضی ها خوش نمی آید و سعی دارند چوب تفرقه بر فرق وحدت و اتحاد اقوام و ملل فرود آورند و اگر خردمندان و عقلای جامعه پای پیش ننهند و به صلاح نیندیشند چه بسا فسادها تولید شود که به سامان آوردنشان سالها بطول بینجامد و نفعش به آسیاب دشمن ریخته شود. 
و اما این روزها در فضای مجازی که تیغ دولبه ی تمام جوامع است مطالبی دیده میشود که درستی و نادرستی آن مطالب نیاز به خرد و تفحص و تدقیق دارد و روشنگری در این راستا می تواند دیوار بلند وحدت و امنیت را استقامت بیشتر ببخشد و آحاد مردم احساس آرامش نمایند. 
یکی از این مطالب که چند وقتی است باعث دلازردگی قوم لک زبان شده است  انتشار مطلبی است  دال بر آنکه دانشگاه کردستان در سرفصلی زبان لکی را زیر مجموعه زبان کردی قرار داده و زبان لکی در دانشگاه کردستان تدریس میشود و این درحالی است که زبان لکی نه تنها ثبت ملی شده بلکه خود زبانی است مسقل و پویا و مانند دیگر السنه راقیه اشتراکاتی با دیگر زبانها هم دارد. 
این مطلب چون برق و باد در فضای مجازی پیچید و باعث تهییج و تشحیذ احساسات و افکار گردید .گروه های مختلفی از جوانان برای عکس العمل در فضای مجازی تشکیل شد تا در این راستا اقداماتی را انجام دهند . ولی از آنجا که امروز امنیت و وحدت و قانونگرایی  و احترام به اقوام و زبانها فاکتور های اصلی انجام امور فرهنگی لک زبانان است برآن شدیم تا با درایت و مشاوره با بزرگان  و اندیشه محوری ، پی گیر موضوع شویم  در ارتباط با این موضوع شخصا با ریاست محترم دانشگاه کردستان تلفنی صحبت کردم و موضوع و حساسیت  قوم لک زبان در این موضوع را یاد آور شدم مشارالیه ضمن احترام به مردم لک زبان ورعایت  ادب  و احترام  ؛  با صمیمیت  و محبت موضوع را پی گیری نمودند و مرا به مسول تدوین سرفصل وصل نمودند که ایشان هم ضمن  ابراز احترام به زبان لکی و مردم لک  بیان داشتند : 
ما ضمن مبارک دانستن ثبت زبان لکی در فهرست آثار ملی کشور ، اعلام میداریم  هیچ سرفصلی در دانشگاه نداریم که در آن  زبان لکی را زیرمجموعه کردی اعلام کرده باشیم و مضافا آنکه در دانشگاه کردستان مطلقا زبان و یا ادبیات لکی با دیدگاه  زیر مجموعگی زبان کردی در حوزه ی تدریس نیست . 
ایشان  برنامه هفتگی  دانشگاه را که در سال جاری بکار میگیرند بصورت پی دی اف برای بنده ارسال داشتند که تصویر و اصل آن نیز جهت اطلاع لک زبانان ایران پیوست می شود تا دانسته شود که زین بعد همه مارا به نام خودمان خواهند شناخت و برایمان هویت قایلند زیرا این هویت را از اول داشتیم ولی غبار زمانه بر آن نشسته بود و امروز به مدد مردم فاضل قامت برافراشته ایم و می بالیم. از تمامی دوستان که درین باب تذکراتی را ارایه نمودند سپاس گزاریم.درضمن فایل سرفصل دروس دانشگاه کردستان درپاییز ۹۷ که درآن نامی از زبان لکی و زیرمجموعه بودن لکی برده نشده پیوست می شود.
سرباز کوچک زبان و ادبیات لکی  
رضا حسنوند

برای دیدن فایل پیوست اینجا کلیک کنید
تعداد بازدید از این مطلب: 83
موضوعات مرتبط: خبر ,
|
امتیاز مطلب : 5
|
تعداد امتیازدهندگان : 3
|
مجموع امتیاز : 13
می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]