لک پرس
رسانه فرهنگی قوم لک
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
هوره
ساده ترين، ابتدايي ترين و اصيل ترين گونه موسيقي است. مامردم لرستان و البته مردمان لك زبان اين گونه ي ابتدايي و اصيل آواز را هوره مي ناميم، كلمه هوره و نامگذاري آن قدمتي ديرينه دارد. بعضي معتقدند كه قدمت هوره به دوران پيامبري حضرت زردتشت مي رسد . 
به جرات مي توان هوره را باآواز سنتي ايران كه چهچهه زدن ركن اصلي آن است،برابر وهمسان دانست،زيرا هوره نيز از ته گلو وتوسط تارهاي صوتي آخر گلو اجرا مي شود.هوره با توجه به ريتم ومحتوا وآهنگ اجرا داراي انواعي است،از جمله مي توان به كوي چر(كوه خواني)،سوارچر(سوارخواني)پاوه موري،شوچر(چوپاني)و...اشاره كرد.سوار خواني داراي ريتمي تند وموافق حركت اسب است، در راه رفتن.در اين نوع هوره فرد خواننده در حاليكه كاملا راحت بر روي اسب نشسته است ودم لگام را همراه خواندن وبه عنوان تنظيم كننده ي آن مي چرخاند به اجراي هوره مي پردازد.پاوه موري ريتمي آهسته وكند وبا وقار داردوكلمات نيز به آهستگي وبا فاصله وآوردن كلمات كمكي خارج از ابيات اصلي بر زبان جاري مي گردد.
آنچه هوره را دلچسب مي كند وبه مقبوليت آن مي افزايد،واقاو(vâ ghâwo) است. واقاو در واقع جملات معترضه اي است كه به صورت حشوي مليح در ميان اشعار هوره مي نشيند. خواننده بايد درهنگام اجراي هربيت كه خود به دو يا چهار قسمت تقسيم مي شود ،جملاتي كوتاه ومهيج را بر زبان جاري نمايد تا باعث غليان احساسات وعواطف شنونده گردد.عينعلي تيموري اين كار ا به زيبايي هرچه تمامتر انجام مي دهد.
هوره در گذشته هاي دور، مضموني مذهبي داشته و بيشتر به آواز كردن آيات كتب آسماني يا آموزه هاي منظوم مذهبي پرداخته است اما امروزه مضموني عاشقانه دارد. هوره مختص به يك دوره تاريخي و يا يك جغرافيا و فرهنگ خاص نيست، هوره يا همان آواز اصيل ابتدايي، مادر همه آوازها، تصنيف ها و ترانه هاي مردمان جهان است،  منتهي در هر منطقه ي جغرافيايي با توجه به نژاد و فرهنگ و زبان و معيشت و آيين و جغرافيا و تاريخ آنها لحني خاص دارد.
 
 چنانچه به گذشته بر گرديم وزماني را كه سازها و آلات موسيقي وجود نداشته اند بررسي كنيم، به روشني در مي يابيم كه موسيقي چيزي غير از هوره يا آوايي شبيه آن نبوده است. البته هر صداي موزوني از صداي زوزه ي باد گرفته تا آواز پرنده اي خوشخوان، موسيقي تلقي مي شود اما منظور ما در اينجا موسيقي به معناي متعارف آن است، در گذشته ، انسان ها به تنهايي و يا بصورت دسته جمعي آواز مي خواندند. بعداً به مرور زمان انواع ساز ها و آلات موسيقي به ميان آمدند و آن آوازها  به قطعات و اجزاء متنوع و متكثر امروزي بدل شدند. امروزه یکی از آوازهاي سنتي ايراني كه به صورت رديفي و دستگاهي خوانده مي شود، همان هوره است.كساني كه براي اصل وريشه ي كلمه ي هوره سخن گفته اند وحدثهايي زده اند وآن را بر گرفته از كلمه ي اهورا مي دانند ،براي ادعاي خود هيچگونه منبع موثقي را معرفي نكرده اند.به هر حال اين كار بر عهده ي زبانشاسان است ونبايددچار سر در گمي گرديد و به اين خاطر از شناساندن اصل موضوع دور افتاد. 
هوره جای پای خود رادر میان بعضی از فیلمها نیز باز نموده است،به طوری که آقای فردین خلعتبری آهنگ ساز فیلم سینمایی اتوبوس شب در جای جای این فیلم گوشه هایی ازهوره را گنجانده است. آقاي ايرج رحمان پور هوره را با ساز اجرا مي كند ودر اين راه سنگ زير بنا را گذاشته است،هر چند كه اين نوع هوره داراي آن بار احساسي تاثير گذار بر شنونده نيست،اما به هر حال كاريست در خور تحسين.اكثر كساني كه هوره ومور را مي شنوند ناخود آگاه مجذوب آن شده واشگ بر ديدگانشان جاري مي شود.
آقای شهرام فرهمند خواننده ی لک زبان دومین کسی است که هوره را با موسیقی اجرا می کند.وی معتقد است که هوره به راحتی در قالب ریتم وساز قرار می گیردو همانگونه که ادوات تحریری در آواز سنتی ایرانی به کار می رود"در ساحتار هوره نیز نقش مهمی دارد.ادوات آواز سنتی مانند:آکسان زیر وبم چکشی ناقوسی و.....در هوره ومقامهای آن وجود دارند.ایشان هوره را با 4|4 اجرا می کند.
هوره در استانهاي لرستان،ايلام،كرمانشاه وكردستان رواج دارد مخصوصاً در لرستان آنهم در ميان لك زبانان.در هر كدام از اين استانها افرادي سر آمد وممتاز بوده اندکه در اینجا به ذكراسامي تعدادي از افراد هوره كر(hôra kar) استانهاي كرد نشين بسنده مي نماييم وبيشتر به شرح وبسط هوره در لرستان مي پردازيم.
تعداد بازدید از این مطلب: 126
موضوعات مرتبط: موسیقی لکی ,
|
امتیاز مطلب : 5
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 6
می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]